środa, 16 stycznia 2013

Thera Togs

Dziś chcę Wam trochę napisać o tym kombinezonie Thera Togs. Widziałam go na dziewczynce w Małym Gacnie i wiem, że pomógłby Czarusiowi, a choćby i dlatego, że ściągnąłby jego łopatki i ciało byłoby sztywniejsze, nie lał by mi się tak na ręcach.


Kombinezon rehabilitacyjny Thera Togs to miękka, cieniutka piankowa kamizelka (fachowo: prioproceptywna orteza) przeznaczona dla pacjentów z uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego. Kombinezon został opracowany przez amerykańskich naukowców. Do stworzenia tego kombinezonu użyli unikatową tkaninę Velcro, która rozciąga się tylko w jedną stronę, co pozwala na uzyskanie możliwości dynamicznej stabilizacji i korekcji. Pacjent może w nim przebywać przez 12 godzin dziennie, nie ma ograniczonych ruchów, a materiał w pełni przepuszcza powietrze. Nazywany jest drugą skórą, gdyż idealnie przylega do ciała 

Orteza rehabilitacyjna składa się z kamizelki, spodenek, systemu pasków i krzyżaków dopinanych do kombinezonu. W odróżnieniu od innych kombinezonów Thera Togsa można ukryć pod ubraniem, co zapewnia komfort psychiczny i fizyczny.
Główne zalety Thera Togsa to: stymulacja czucia głębokiego, poprawa stabilności i korekcja. Dopływ bodźców prioproceptywnych uzyskujemy przez delikatną kompresję materiału bezpośrednio na skórę. Thera Togs zapewnia również lepszą stabilizacje w obrębie tułowia i stawów biodrowych bez ograniczania ich ruchomości. Korekcje uzyskujemy dzięki specjalnym paskom, które możemy przyczepiać na całej powierzchni kombinezonu za pomocą rzepów. Thera togs ma szerokie zastosowanie u dzieci z MPD zapewniając im wyrównanie niedoborów sensomotorycznych, zapewnienie dynamicznej stabilizacji i korekcji. Kombinezony te sprawdzają się bardzo dobrze u pacjentów z zaburzeniami procesów integracji sensomotorycznej. 

Występuje kilka systemów tego kombinezonu:
 
 SYSTEM ATAXITOG


Zestaw Ataksja przedstawia nowy projekt kamizelki z długimi skrzydłami mocowania, które można połączyć bezpośrednio ze spodenkami na biodrach aż do mankietu udowego. SYSTEM THERATOGS NA CAŁE CIAŁO (FULL BODY SYSTEM)
   Ten system jest przeznaczony dla dzieci i dorosłych z syndromem zaburzeń neuromotorycznych.
   System wspomaga proces rehabilitacji przy problemach dotyczących neuromotoryki, postawy, zdolności poruszania się i równowagi. Owija tułów i kończyny, co pozwala terapeucie zamocować taśmy, które mogą poprawić wyrównanie postawy, zwiększyć stabilizację tułowia oraz pomagać w korekcji kończyn. Wszystko to może dawać jeszcze lepsze rozwiązania dla funkcjonalnych ustawień ciała i wpływać na pojawienie się ruchu w częściach od proksymalnych do najbardziej wysuniętych: rąk i stóp.

   Wygodna, wyściełana pianką, „oddychająca" kamizelka daje delikatny ucisk na tułów, aby zwiększyć dopływ bodźców i dotykową świadomość ciała (zwiększone czucie głębokie). Podobnie wygodne spodenki zapewniają większą świadomość bioder i ud. Służą jako kotwica dla zabezpieczenia kamizelki i do mocowania taśm.

 SYSTEM THERATOGS DLA KOŃCZYN DOLNYCH
    System dla kończyn dolnych jest zaprojektowany i skierowany do wyrównywania i odchyleń czynnościowych stawu kolanowego, umożliwia prawidłowy rozwój kości udowej i niezależnie stawu biodrowego u samodzielnie chodzącego dziecka lub chodzącego dorosłego, który nie ma problemów związanych ze stabilnością biodra i tułowia. Dostępny we wszystkich rozmiarach dla dzieci i dorosłych. System dla kończyn dolnych jest wysoce przydatny przy zabiegach związanych z rotacją nogi na zewnętrzną lub do wewnętrzną, przywodzeniem, w przypadku kolana szpotawego lub koślawego.

 SYSTEM INTEGRACJI SENSORYCZNEJ/PRZETWARZANIA ZABURZEŃ SENSORYCZNYCH
  System zapewnia dopływ bodźców z ustroju, aby pomóc dzieciom z dysfunkcjami integracji czuciowej lub z problemami dotyczącymi przetwarzania zaburzeń czuciowych. Wygodna, wyściełana pianką, "oddychająca" kamizelka daje delikatny ucisk na tułów, aby zwiększyć dopływ bodźców i dotykową świadomość ciała (zwiększone czucie głębokie). Podobnie wygodne spodenki zapewniają większą świadomość bioder i ud. Służą jako kotwica dla zabezpieczenia kamizelki i do mocowania taśm.
 
SYSTEM USTAWIAJĄCY NADGARSTEK I KCIUK
   System ustawiający nadgarstek i kciuk jest najbardziej uniwersalny w swoim rodzaju. Wykorzystywany jako niezależna pomoc przy funkcjonalnym wyrównywaniu albo do użycia, aby wydłużyć zastosowanie taśm TheraTogs z ramienia albo łokcia do ręki np. w SYSTEMIE NA CAŁE CIAŁO. System ustawiający nadgarstek i kciuk jest dostępny w rozmiarach dziecięcych (S, M,L) i dorosłych (S, M, L) na lewą jak i prawą rękę. Wykonany z tych samych materiałów piankowych, co części ubioru TheraTogs. Jest wygodny i skuteczny w wspieraniu oraz leczeniu pozycji stawu, którą można korygować ręcznie (bez sztywnego przykurczu zgięciowego nadgarstka).

Trochę jest tych systemów. Jestem dopiero umówiona z przedstawicielem, więc przy następnym wpisie podzielę się nowymi informacjami. To tak krótko na temat tego kombinezonu ;).

Dowiadywałam się już o dofinansowanie jakie mogłabym uzyskać na ten kombinezon. Koszt w zeszłym roku to 2800 zł, ale nie wiem za jaki system kombinezonu. NZF nie refunduje takiego sprzętu rehabilitacyjnego, dlatego PCPRy refundują tylko 60% tej kwoty. Po moich obliczeniach wyszło 1120, które będziemy musieli dopłacić z własnej kieszeni, bo nie wchodzi tu żadne dofinansowanie z fundacji, nawet z naszej, gdzie zbieramy środki na takie zakupy. Chore to jest, co za porąbany system.

Muszę coś wymyślić, jak zdobyć te pieniądze...

 Informacje w tym poście, jak i zdjęcie demonstrujące kombinezon są ze strony internetowej  http://www.optima-rehabilitacja.pl/TheraTogs.php.

A co u nas? Jesteśmy po chorobie. Czaruś chorował cały tydzień, a zaczęło się już po Nowym Roku, gorączka i katar. Wyglądało to tak jak mnie chwyta przeziębienie. Nie było to nic tak strasznego, chociaż na trzecią i czwartą dobę jego choroby miałam kryzys psychiczny, bo zaczął się mocny katar i wymioty zalegającej flegmy i w nosie i na płucach. 

Dobrze, że kobiety mogą farbować włosy, bo ja siwych mam już bardzo dużo. Zresztą kto nas zna, to wystarczy popatrzeć na mojego męża ;).

Jak zawsze wybrnęliśmy, po masowej ilości inhalacji, oklepywania, syropków i nasmarowań. Gorączka była tylko pierwszą dobę. I ważna informacja, był to nasz pierwszy katar od usunięcia rurki. Kaszel zdecydowanie się poprawił, ale mój synek nie smarka, a ja nie chciałam wracać do ssaka, więc "gruszka", bo nic innego nie posiadałam w domu, poszła w ruch. 

Pod koniec tego przeziębienia troszkę zaczęło mnie martwić jego wymioty, bo tak naprawdę spowodowane zwykłym kaszlnięciem, a odruch jak u wyćwiczonego bulimika. Podałam mu Helicit, na refluks, bo to nienormalne by byle lekki kaszel powodował wymioty, albo jest nadkwasowość, albo powrócił refluks. Helicit mu nie zaszkodzi, ponieważ granulki regulują kwasy treści pokarmowej. Na koniec tego wszystkiego ja się zaraziłam i siedzę teraz o tej 02:16 z zasmarkanym nosem i chorym gardłem i zaspakajam swoje sumienie wpisem tu na tego bloga, dziel się z Wami zdobytymi informacjami.

I to tyle na dziś. Miłej nocki.

mama Cara, Joanna Raczyńska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz